We are given that there are a total of 78 students. If we set the following variables:
[tex]\begin{gathered} C=\text{students only in chemestry} \\ P=\text{students only in physics} \\ PC=\text{students in physics and chemistry} \end{gathered}[/tex]Then, the sum of all of these must be 78, that is:
[tex]C+P+PC=78[/tex]Since there are 15 in chemistry and physics and 47 in chemistry, we may replace that into the equation and we get:
[tex]47+P+15=78[/tex]Simplifying:
[tex]62+P=78[/tex]Now we solve for P by subtracting 62 on both sides:
[tex]\begin{gathered} 62-62+P=78-62 \\ P=16 \end{gathered}[/tex]Therefore, there are 16 students in physics