Respuesta :

If the cost per kw-hr is

[tex]7\text{ }\frac{1}{2}=7.5[/tex]

Then, we can calculate the difference betweein the readings of October and September and multiply this for the cost per kw-hr.

So, the total kw-hr between this months is:

[tex]x=13814-12725=1089[/tex]

So, if 1 kw-hr costs 7.5, then the total cost will be:

[tex]7.5\cdot1089=8167.5[/tex]

Cost of $8,167.50.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico