Given:
The frequency of the wave is f = 3.5 Hz
The wavelength of the wave is
[tex]\lambda\text{ = 0.7 m}[/tex]To find the speed of the periodic wave.
Explanation:
The speed of the periodic wave can be calculated as
[tex]\begin{gathered} v=f\lambda \\ =3.5\times0.7 \\ =2.45\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]Thus, the speed of the periodic wave is 2.45 m/s