A sound wave has a frequency of 2500 Hz. What is the distance between crests or compressions? (Assume that the speed of sound is 344 m/s.)

Respuesta :

Given:

The frequency of sound is f = 2500 Hz

The speed of sound is v = 344 m/s

Required: The distance between two crests.

Explanation:

The distance between two consecutive crests is known as wavelength.

The wavelength can be calculated by the formula

[tex]\lambda=\frac{v}{f}[/tex]

On substituting the values, the wavelength will be

[tex]\begin{gathered} \lambda=\frac{344}{2500} \\ =0.1376\text{ m} \end{gathered}[/tex]

Final Answer: The distance between two crests is 0.1376 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico