Stacy works at a clothing store. Her weekly salary is $200. In addition to her say the earns 5% of the amount of her sales each week. What is the total amount Stacy should earn if she sells $1000 worth of clothing in 1 week?

Respuesta :

$250

1) Gathering the data

Weekly Salary = $200

+ 5%

Total sales in one week = $1000

2) We can find the earnings of Stacy calculating this. Let's convert 5% to 0.05

Earnings = 200 + 1000 x (0.05)

E= 200 +50

E= 250

3) So Stacy should earn in 1 week $250 (salary +sales percentage).

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico