a half life of a certain radioactive material is 10 hours and initial amount of the material has a mass of 75 Kg. find how long it will take until there is 15 kg of the radioactive material remaining

Respuesta :

a half life of a certain radioactive material is 10 hours and initial amount of the material has a mass of 75 Kg. find how long it will take until there is 15 kg of the radioactive material remaining ​

we know that

the equation that represent this situation is an exponential function of the form

[tex]y=a(\frac{1}{2})^t[/tex]

where

a is the initial value

t is the time in hours

t=time/half life

y is the mass

In this problem we have

a=75 kg

t=t/10

so

substitute

[tex]y=75(\frac{1}{2})^{(\frac{t}{10)})}[/tex]

For y=15 kg

substitute in the equation above

[tex]\begin{gathered} 15=75(\frac{1}{2})^{(\frac{t}{10)})} \\ \frac{15}{75}=(0.5)^{(\frac{t}{10})} \\ \text{apply log both sides} \\ \log (\frac{15}{75})=\frac{t}{10}\cdot\log (0.5) \\ t=10\cdot\log (\frac{15}{75})\colon\log (0.5) \\ t=23.2\text{ hours} \end{gathered}[/tex]

therefore

the answer is 23.2 hours

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico