In 1929, the Ford Model-T could run for approximately 95 miles on one tank of gas. Today, the leading Ford vehicle can run for approximately 420 miles on one tank. By what percentage has the mileage changed?

Respuesta :

Answer:

The percentage change in mileage is 342.1%.

[tex]342.1\text{\%}[/tex]

Explanation:

We want to find the percentage increase in the mileage.

Initial mileage = 95 miles

Final mileage = 420 miles

Change in mleage = final mileage - initial mileage

[tex]\begin{gathered} 420-95 \\ =325\text{ miles} \end{gathered}[/tex]

The percentage change is;

[tex]\begin{gathered} \text{ \%}\Delta P=\frac{Change\text{ in mileage}}{\text{Initial mileage}}\times100\text{\%} \\ \text{\%}\Delta P=\frac{325}{95}\times100\text{\%} \\ \text{\%}\Delta P=342.1\text{\%} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the percentage change in mileage is 342.1%.

[tex]342.1\text{\%}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico