Respuesta :

Take into account that the formula for the momentum is:

p = m*v

where,

v: velocity

m: mass

1) In this case, you have:

mA = 35 kg

vA = 5 m/s

The momentum is:

p = (mA)(vA) = (35 kg)(5 m/s) = 175 kg*m/s

2) If son B pushes on son A with a force of F = 40N, then, by the Newton third law, son A pushes on son B with the same force F = 40 N

3) To determine the acceleration of son B, use the following formula:

F = mB*a

where a is the acceleration. If you solve for a and repalce the values of other parameters, you obtain:

a = F/mB

a = 40 N/ 20 kg = 2 m/s^2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico