The current score is given as 95.52%.
The passing grade is required to be a 70%.
This means the score on the final that is needed to achieve a 70% passing grade would be calculated as follows;
[tex]\begin{gathered} \frac{95.52+x}{2}=70 \\ x=\text{the required score in the final exam} \\ \text{Cross multiply;} \\ 95.25+x=140 \\ x=140-95.52 \\ x=44.48 \end{gathered}[/tex]The answer means that, on the final exam you must score at least (nothing less than) 44.48% in order to have a passing grade of 70%