Emily spent $4.80 to buy 3 binders and 5 notebooks for school. Write and equation that represent the total cost of the binder and notebook, Where b is the cost of one binder and n is the cost of one notebook

Respuesta :

$4.80=3b+5n
Hope it helps!
total cost=4.8
3*b+n*5=4.8
ACCESS MORE