The value of the car depreciates by 20% each ear, meaning after one year the price of the car is 80% of the original price.
In our case, the initial price of the car is $12,000; therefore after one year, its price will be
[tex]12000\times\frac{80}{100}=12000\times0.8[/tex]after 2 years
[tex](12000\times0.8)\times\frac{80}{100}=12000\times0.8\times0.8[/tex]after three years
[tex]12000\times0.8\times0.8\textcolor{#FF7968}{\times0.8}[/tex]and therefore, after n years
[tex]12000\times0.8^{n-1}[/tex]Hence, after 8 years n= 8; therefore,
[tex]12000\times0.8^7=2516.6[/tex]To conclude, the value of the car after 8 years will be $2516.6.