Given:
Percentage off on beach chair = 60%
Original price = $43.95
Required: Amount of discount and selling price
Explanation:
Amount of discount = Percentage of discount x Original Price=
[tex]\begin{gathered} =\frac{60}{100}(43.95) \\ =26.37 \end{gathered}[/tex]Amount of discount = $26.37
Selling price = Original Price - Discount amount
[tex]\begin{gathered} =43.95-26.37 \\ =17.58 \end{gathered}[/tex]The beach chair sells at $17.58.
Final Answer: Amount of discount = $26.37
Selling Price = $17.58