Given:
The wavelength is,
[tex]\lambda=16\text{ cm}[/tex]The period is,
[tex]T=8\text{ s}[/tex]To find:
The speed of the wave
Explanation:
The speed of the wave is,
[tex]v=\frac{\lambda}{T}[/tex]Substituting the values we get,
[tex]\begin{gathered} v=\frac{16}{8} \\ =2\text{ cm/s} \\ =0.02\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]Hence, the speed is 0.02 m/s.