Patients wait 126 days on average for a heart transplant with a standard deviation of 24 days. Whatproportion waits fewer than 90 days? (enter theanswer as a percent rounded to the nearesthundredth as needed)

Answer:
6.68%
Explanation:
• Average Wait Period = 126 days
,• Standard Deviation = 24 days
,• X=90 days
First, we find the z-score using the z-score formula:
[tex]\begin{gathered} z=\frac{X-\mu}{\sigma} \\ z=\frac{90-126}{24}=-\frac{36}{24}=-1.5 \end{gathered}[/tex]Next, we find the proportion that waits fewer than 90 days, i.e. P(z<-1.5).
From the z-score table:
[tex]\begin{gathered} P(z<-1.5)=0.066807 \\ =6.68\% \end{gathered}[/tex]The proportion that waits fewer than 90 days is 6.68%.