[tex]t=6.25m[/tex]
Explanation
Step 1
as we can see in the graph, the y axis ( dependent variable ) is for the temperature and the x-axis is for the time, so we need a function where the temperature(t) depends on the time( m)
[tex]t=f(m)[/tex]
Step 2
find the slope of the line:
when you have 2 points of the line, you can find the slope by using:
[tex]\begin{gathered} slope=\frac{chang\text{e in y }}{\text{change in }x}=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1} \\ \text{where} \\ P1(x_1,y_1) \\ P2(x_2,y_2) \end{gathered}[/tex]
then , let
P1(0,0)
P2(8,50)
now, replace.
[tex]\begin{gathered} slope=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1} \\ \text{slope}=\frac{50-0}{8-0}=6.25 \\ \text{slope}=6.25 \end{gathered}[/tex]
Step 3
finally, get the equation of the line:
use
[tex]y-y_1=slope(x-x_1)[/tex]
now, replace.
[tex]\begin{gathered} y-y_1=slope(x-x_1) \\ y-0_{}=6.25(x-0) \\ y=6.25x \end{gathered}[/tex][tex]t=f(m)\Rightarrow y=6.25x[/tex]
so, the answer is
[tex]t=6.25m[/tex]
I hope this helps you