Given:
• R1 = 18 Ω
,• R2 = 45 Ω
,• Voltage = 12 V
Given that the resistors are connected in series, let's solve for the following:
• (a). How much current is in the circuit?
To find the current in the circuit, apply the Ohm's Law:
[tex]V=IR[/tex]Where:
• V is the voltage
,• I is the current
,• R is the resistance.
Rewrite the formula for I;
[tex]I=\frac{V}{R}[/tex]Since the resistors are connected in series, the equivalent resistance, R will be:
[tex]\begin{gathered} R=R_1+R_2 \\ \\ R=18Ω+45Ω \\ \\ R=63\text{ \Omega} \end{gathered}[/tex]Now, to find the current in the circuit, we have:
[tex]\begin{gathered} I=\frac{V}{R} \\ \\ I=\frac{12\text{ V}}{63\text{ \Omega}} \\ \\ I=0.19\text{ A} \end{gathered}[/tex]Therefore, the current in the circuit is 0.19 A.
• (b). How much power is expended in the circuit?
To find the power, apply the formula:
[tex]P=\frac{V^2}{R}[/tex]Where:
• P is the power in watts
,• V is the voltage = 12 V
,• R is the resistance = 63 Ω
Thus, we have:
[tex]\begin{gathered} P=\frac{12^2}{63} \\ \\ P=\frac{144}{63} \\ \\ P=2.29\text{ W} \end{gathered}[/tex]Therefore, the power in the circuit is 2.29 W.
ANSWER:
• (a). 0.19 A
• (b). 2.29 W