A construction company takes 1 3/8 hours to remove 2 1/2metric tons of dirt from a construction site.What is thr unit rate in metric tons per hour?Write your answer as a fraction or mixed number in simplest form.

Respuesta :

The company takes 1 3/8 hrs to remove 2 1/2 metric tonnes of dirt

in 1 hour they will remove x metric tonnes of dirt

[tex]\frac{1\frac{3}{8}}{1}\text{ = }\frac{2\frac{1}{2}}{x}\text{ that is by way of ratio}[/tex][tex]\frac{\frac{11}{8}}{1}=\frac{\frac{5}{2}}{x}[/tex][tex]\frac{11}{8}x\text{ =}\frac{5}{2}\text{ That is by cross multiplying}[/tex][tex]\begin{gathered} 11x\text{ }\times2=5\times8 \\ 22x\text{ = 40} \\ x=\text{ }\frac{40}{22} \\ x=\frac{20}{11} \\ or\text{ x=1}\frac{9}{11}\text{metric tonnes of dirt per hour} \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico