Respuesta :

Given:

Car P and Q are travelling toward each other.

The speed of P is,

[tex]v_p=10\text{ m/s}[/tex]

Acceleration of car P is,

[tex]a_p=2\text{ m/s}^2[/tex]

The speed of Q is,

[tex]v_q=20\text{ m/s}[/tex]

The cars meet after 5 s.

Acceleration of car Q is,

[tex]a_q=1\text{ m/s}^2[/tex]

To find:

The graph of V-T of the cars

Explanation:

The slope of v-T graph shows the acceleration of the object.

AS the cars both have acceleration, the speed vs time graph will be a straight line with positive slopes.

The speed of P in 5 s is,

[tex]\begin{gathered} v_p=10+2\times5 \\ =20\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]

The speed of Q after 5 s,

[tex]\begin{gathered} v_q=20+1\times5 \\ =25\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]

The graphs will not intersect each other after 5 s.

Hence, the third one is the correct graph.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico