Okay I think so I can send it in the

ANSWER
[tex]\begin{gathered} a)320ft^ \\ b)320ft \end{gathered}[/tex]ANSWER
The area of the shaded rectangle is;
[tex]\begin{gathered} (6-2)\times80 \\ l=(6-2)=4 \\ b=80 \\ A=L\times B \\ A=4\times80 \\ =320ft \end{gathered}[/tex]b) To estimate the change in the train's position on the time interval [2,6]. The constant velocity as measured at the midpoint of the interval equals;
[tex]\begin{gathered} \frac{2+6}{2}=\frac{8}{2} \\ =4 \end{gathered}[/tex]Hence, the midpoint of the interval is 4 sec.
From the graph, at t= 4 sec, the velocity is 80ft/sec.
During the interval [2,6] which is 4sec.
The change in position of the train is;
[tex]\begin{gathered} \Delta s=velocity\times time \\ =80\times4 \\ =320ft \end{gathered}[/tex]