Respuesta :

(NH4)3PO4

For this, we need the atomic masses for the next elements:

N = 14

H = 1

P = 31

O = 16

To get the gram-formula mass of this molecule, we must add every atomic mass and multiplying by the correct number of atoms that appear in the molecule.

For (NH4)3PO4 = 3 x 14 (N) + 3 x 4 x 1 (H) + 1 x 31 (P) + 4 x 16 (O) = 149 g/mol

Answer: 149 g/mol

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico