Answer:
A. Only 1.01% of samples of 30 specialists will have a mean salary less than $61,500. This is an unusual event.
Explanation:
• Population Mean = 64,000
,• Sample = 30
,• Raw Score = 61,500
,• Standard Deviation = 5,900
First, we find the z-score using the formula below:
[tex]z=\frac{x-\mu}{\frac{\sigma}{\sqrt[]{n}}}[/tex]Substitute the given values:
[tex]\begin{gathered} z=\frac{61500-64000}{5900\div\sqrt[]{30}} \\ z=-2.32 \end{gathered}[/tex]Next, from a z-score table:
[tex]\begin{gathered} P(z<-2.32)=0.0102 \\ \approx1.01\% \end{gathered}[/tex]Therefore, the probability that the mean salary of the sample is less than $61,500 is 0.0102.
Next, we interpret the result.
• As a general rule, z-scores lower than -1.96 or higher than 1.96 are considered unusual. Since -2.32 is lower than -1.96, it is unusual.
Only 1.01% of samples of 30 specialists will have a mean salary less than $61,500. This is an unusual event.