Respuesta :

ANSWER

625 m/s

EXPLANATION

Given:

• The frequency of the sound wave, f = 250 Hz

,

• The wavelength, λ = 2.5 m

Find:

• The speed of the wave, v

The speed of a wave of wavelength λ and frequency f is given by,

[tex]v=f\cdot\lambda[/tex]

Substitute the known values and solve,

[tex]v=250Hz\cdot2.5m=625m/s[/tex]

Hence, the speed of the wave is 625 m/s.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico