Given:
Speed of the toy car max speed = 15 m/s
Time taken before the battery dies = 30 minutes.
Let's find how far the car went.
To find the distance the car travelled, aply the formula:
[tex]\text{distance}=\text{speed}\times time[/tex]Where:
Speed = 15 m/s
time = 30 min
Convert the speed to meters per hour
Convert the time to hour.
Where:
1 hour = 60 mins = 3600 seconds
Thus, we have:
• Speed in m/h:
[tex]\text{speed}=15\text{ m/s}\times3600=54000\text{ m/h}[/tex]• Time in hour:
[tex]\text{Time}=\frac{30\min }{60\text{ min/h}}=0.5\text{ hour}[/tex]To find the distance, we have:
[tex]\begin{gathered} \text{Distance = speed x time} \\ \\ \text{Distance = 5400 m/h }\times0.5=27000\text{ meters} \end{gathered}[/tex]Therefore, the toy car travelled 27000 meters.
ANSWER:
27000 meters.