Respuesta :

Given:

The initial speed of the train is,

[tex]u=60\text{ m/s}[/tex]

The time to stop is,

[tex]\begin{gathered} t=1\text{ m 25 s} \\ =(60+25)\text{ s} \\ =85\text{ s} \end{gathered}[/tex]

The final speed is,

[tex]v=0[/tex]

To find:

The acceleration

Explanation:

Using the formula of speed,

[tex]v=u+at[/tex]

Here, a is the acceleration.

Substituting the value we get,

[tex]\begin{gathered} 0=60+a\times85 \\ a=-\frac{60}{85} \\ a=-0.71\text{ m/s}^2 \end{gathered}[/tex]

Hence, the acceleration is,

[tex]a=-0.71\text{ m/s}^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico