Use the position function s(t) = –4.9t^2 + 700, which gives the height (in meters) of an object that has fallen for t seconds from a height of 700 meters. The velocity at time t = a seconds is given by the following.

Answer:
Explanation:
Here, we want to get the velocity at time t
To do this, we have to find the first derivative of the given position function
Mathematically, we have that as:
[tex]S^{\prime}(t)\text{ = 2(-4.9)(t) = -9.8t}[/tex]We simply proceed to substitute the value of t = 5 seconds
We have this as:
[tex]undefined[/tex]