A 4-h club held a canned food drive. On Wednesday they collected 63 cans which was 21% of the total cans collected during the food drive for the table to show a number of cans liked on Thursday and FridayWednesday [21/63Thursday [46/??]Friday [33/??

Let x be the number of cans that are 100% of the total cans collected.
[tex]\begin{gathered} 63\to21\text{percent} \\ x\to100\text{percent} \\ \Leftrightarrow \\ \frac{63}{21}=\frac{x}{100} \\ \Rightarrow x=300 \end{gathered}[/tex]Thus, 300 cans were collected in total.
1) Thursday
Remember that 46%=0.46; then, the 46% of 300 is
[tex]300\cdot0.46=138[/tex]138 cans were collected on Thursday.
2) Friday
33%=0.33, then
[tex]300\cdot0.33=99[/tex]99 cans were collected on Friday.