I need help on this problem. It is not easy.

Step 1
Fill the table
Total number of students = 52
Below, is the table
The relative frequency is actually the probability or chance of a particular class or category of a frequency distribution.
Hence,
[tex]\begin{gathered} \text{The probability of taking exactly 3 courses=0.3462} \\ \text{Then the percentage = 0.3462}\times100=34.62\text{\%} \end{gathered}[/tex]Answer = 34.62%