we are told that a plan costs $25 per month for 10GB and each extra gigabyte costs $10. If C is the amount she has to pay and "x" the number of additional Gigabytes during the month, then we have the following relationship:
[tex]C=25+10x[/tex]If during the month 3 extra Gb were consumed, that means that x = 3, and the total cost to pay is:
[tex]C=25+10(3)[/tex]Solving the operations:
[tex]\begin{gathered} C=25+30 \\ C=55 \end{gathered}[/tex]Therefore, the cost to pay is $55.