Given:
The bag of apples is $6.33 for 3 pounds.
Required:
We need to find the unit rate of the cost of the apples.
Explanation:
Divide the cost of the bag of apples by the number of pounds.
[tex]T\text{he unit rate of the cost of the apples =}\frac{6.33}{3}[/tex][tex]T\text{he unit rate of the cost of the apples =\$ 2.11}[/tex]Final answer:
The apples are $2.11 per pound