Given data
*The given storm cloud has a charge is q = +0.35 C
*The tree gains a charge is Q = -0.02 C
*The distance between them is r = 150 m
*The value of the Coulomb's constant is k = 9 × 10^9 N.m^2/C^2
The formula for the amount of force between the cloud and the tree is given as
[tex]F=\frac{kqQ}{r^2}[/tex]Substitute the known values in the above expression as
[tex]\begin{gathered} F=\frac{(9\times10^9)(0.35)(-0.02)}{(150)^2} \\ =-2.8\times10^3\text{ N} \end{gathered}[/tex]Here the negative sign indicates that the charges are attractive in nature.
Hence, the amount of force between the cloud and the tree is F = -2.8 × 10^3 N