an airplane travels 1662 km Against The Wind in 3 hours and 2142 kilometers with the wind in the same are same amount of time what is the rate of the plane in still air and what is the rate of the Wind

Respuesta :

Distance 1 = 1662 km

Time T= 3 hours

Distance 2= 2142 km

Time T=3 hours

Also

V1 = Plane velocity

V2= Air velocity

Then

Distance1/T = V1 - V2

and

Distance2/T= V1 + V2

1662/3= 554 = V1 - V2

2142/3= 706= V1 + V2

Now solve this 2x2 system, by substitution

then

V1= (554+ 706)/2= 1260/2= 630

V2= 706 - 630= 76

Then answer is

Velocity of plane= 630 km/h

Velocity of air= 76 km/h

ACCESS MORE
EDU ACCESS