Respuesta :

Answer

1.25 mol/L

Explanation

Given:

Volume of the solution, V = 60.0 mL

Moles of NH4Cl = 0.075 mol.

What to find:

The concentration of the solution.

Step-by-step solution.

Step 1: Convert the volume of the solution from mL to L.

You can convert the volume from mL to L by dividing the mL by 1000.

V = 60.0 mL = (60.0/1000) = 0.06 L

Step 2: Determine the concentration of the solution.

The concentration of the solution can be determined using the concentration formula below:

[tex]Concentration=\frac{Moles}{Volume\text{ }in\text{ }L}[/tex]

Put moles = 0.075 mol and Volume = 0.06 L into the formula:

[tex]Concentration=\frac{0.075mol}{0.06L}=1.25\text{ }molL^{-1}[/tex]

Therefore, the concentration of a 60,0 mL solution that contains 0.075 mol of NH4Cl = 1.25 mol/L

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico