hello
since the interest is not compounded, then it's calculated as a simple interest
let's get the data out of the question
principal = $48,143
rate = 11% = 0.11
time = 2 years
the formula of simple interest is given as
[tex]\begin{gathered} s\mathrm{}i=p(1+rt) \\ p=\text{ principal} \\ r=\text{ rate} \\ t=\text{time} \\ s\mathrm{}i=48143(1+0.11\times2) \\ s\mathrm{}i=48143(1+0.22) \\ s\mathrm{}i=48143\times1.22 \\ s\mathrm{}i=58734.46 \end{gathered}[/tex]the value of his savings would be $58734.46 at the end of two years