It costs a family $305.00 to buy a 16 ft by 18 ft rug. If the cost is proportional to the area, what will it cost the family to buy a 8 ft by 9 ft rug?thank you ! :)

SOLUTION:
Case: Proportions
Method:
The area of the 16 ft by 18 ft rug
[tex]\begin{gathered} A=16\times18 \\ A=288\text{ }ft^2 \end{gathered}[/tex]The cost per square foot is:
[tex]C=\frac{305}{288}[/tex]The area of the 8 ft by 9 ft is:
[tex]\begin{gathered} A=8\times9 \\ A=72ft^2 \end{gathered}[/tex]Hence the cost of the 8 ft by 9 ft is:
[tex]\begin{gathered} C=\frac{305}{288}\times72 \\ C=76.25 \end{gathered}[/tex]Final answer:
C) $76.25