Given data
*The given mass of the caravan is m = 600 kg
*The given acceleration is a = 2 m/s^2
*The resistance to motion is F_r = 300 N
The formula for the force exerted by the car is given as
[tex]F=ma+F_r[/tex]Substitute the known values in the above expression as
[tex]\begin{gathered} F=(600)(2)+(300) \\ =1200+300 \\ =1500\text{ N} \end{gathered}[/tex]Hence, the force exerted by the car is F = 1500 N