LawsonS547934 LawsonS547934
  • 30-10-2022
  • Mathematics
contestada

A 20 ounce package of frozen peas is priced at 99 cent. Give the unit price in cents per ounce.

Respuesta :

LeiahV512713 LeiahV512713
  • 30-10-2022

If the price of the package of 20 ounces is 99 cents, we can apply the rule of three to calculate the price per ounce:

[tex]\begin{gathered} 20oz\longrightarrow99c \\ 1oz\longrightarrow1\cdot\frac{99}{20}=4.95c \end{gathered}[/tex]

Answer: the unit price is 4.95 per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

is -9/37 a natural number
Around 1453, which empire sent the traveler Cheng Ho on a number of voyages throughout the Indian Ocean basin? A. Ming dynasty B. Aztec empire C. French kingdom
the least common denominator of 3/10 and 4/5
simplify 0.3{x-2y}+0.5x-y
What was the Virginia House of Burgesses? A. The most prosperous trading house in the new settlement of Jamestown B. The first representative body i
Which country occupied Vietnam during World War II? a. the United States b. Japan c. China d. France
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? a. $.30 b. $.35 c. $.45 d.
A blue-light photon has a wavelength of 4.80 × 10^−7 meter. What is the energy of the photon? (1) 1.86 × 10^22 J (3) 4.14 × 10^−19 J (2) 1.44 × 10^2 J (4) 3.18
As a car approaches a pedestrian crossing the road, the driver blows the horn. Compared to the sound wave emitted by the horn, the sound wave detected by the pe
Do You Think Alexander The Great Was A "Hero Or Villain"?