It is given that a moviegoer sees 600 frames in 12.5 seconds.
Let N be the number of frames and t be the time taken to see n frames.
So, when N=600, t=12.5.
The number of frames seen per second is,
[tex]n=\frac{N}{t}=\frac{600}{12.5}=48[/tex]Now, we have to find the number of frames seen in t=189 s.
If n=48 frames are seen per second, then the number of frames seen in t=189 s is,
[tex]\begin{gathered} N=n\times t \\ =48\times189 \\ =9072 \end{gathered}[/tex]Therefore, the a moviegoer sees 9072 frames in 189 seconds.