Two trains leave stations 392 miles apart at the same time and travel towards each other. One train travels at 80 miles per hour. How long will it take for the two trains to meet?

time = 2.8 hours
Explanation:Speed of 1st train = 60 miles per hour
Speed of the second train = 80 miles per hour
let the time both trains meet = t
distance of the trains apart = 392 miles
Speed = distance/time
distance = speed(time)
Distance covered by train 1 + Distance covered by train 2 = Distance apart
Distance covered by train 1 = speed of 1st train (time)
Distance covered by train 1 = 60(t) = 60t
Distance covered by train 2 = speed of 2nd train (time)
Distance covered by train 2 = 80(t) = 80t
60t + 80t = 392
140t = 392
t = 392/140
t = 2.8 hours