Given
A massive light hangs over the table in Jeremy's dining room. The light is supported by four strong chains which make an angle of 72° with the horizontal.
The force in each chain is F=36.4 N.
To find
The mass of the light in kg
Explanation
Let the mass of the light be m
The weight of the light acts downwards.
To balance thisi force the force on the string vertically upward is considered
In equillibrium
[tex]\begin{gathered} mg=4Fsin72^o \\ \Rightarrow10m=4\times36.4\times sin72^o \\ \Rightarrow m=13.84\text{ kg} \end{gathered}[/tex]Conclusion
The mass of the light is 13.84 kg