Let us begin by showing the problem on a diagram.
Let the height of the tower be x
Using trigonometric ratios, we can find the value of x
Let us label the sides of the resulting right-angled triangle:
Hence:
[tex]\begin{gathered} \tan 75^0\text{ = }\frac{opposite}{adjacent} \\ \tan 75^0\text{ = }\frac{x-\text{ 1.63}}{36.37} \\ \text{Cross}-\text{Multiply} \\ x\text{ -1.63 = 135.735} \\ x\text{ = 135.735 + 1.63} \\ x\text{ = 137.365} \\ x\text{ }\approx\text{ 137.37m} \end{gathered}[/tex]The height of the tower is 137.37m