4. If the train travels at a constant speed of 460 kilometers per hour 1 for hour, how far does the train travel? 5 5. If the train traveled at a constant rate of its top speed for 6 kilometers, what is the approximate amount of time the train would have traveled? A train reaches rates up to 480 km per hour

4 If the train travels at a constant speed of 460 kilometers per hour 1 for hour how far does the train travel 5 5 If the train traveled at a constant rate of i class=

Respuesta :

4)

Given data:

The given speed is s=460 km/h.

The given time is t= 1/5 h.

The expression for distance is,

[tex]d=s\times t[/tex]

Substitute the given values in the above expression.

[tex]\begin{gathered} d=(460\text{ km/h)(}\frac{1}{5}\text{ h)} \\ =92\text{ km} \end{gathered}[/tex]

Thus, the distance traveled is 92 km.

5)

Given data:

The given speed is s= 480 km/h.

The given distance is d= 6 km.

The expression for the time is,

[tex]\begin{gathered} t=\frac{d}{s} \\ =\frac{6\text{ km}}{480\text{ km/h}} \\ =0.0125\text{ h} \\ =0.75\text{ min} \\ =45\text{ seconds} \end{gathered}[/tex]

Thus, the value of time is 45 seconds.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico