The expected increase is 3.5%
The current cost is 18,000.
Therefore, the expected cost next year is;
[tex]\begin{gathered} \text{Increase}=18000\times\frac{3.5}{100} \\ \\ \text{Increase}=18000\times0.035 \\ \text{Increase}=630 \\ \text{Expected cost next year=18000+630} \\ \text{Expected cost next year=18,630} \end{gathered}[/tex]The expected cost to attend Westish College next year is $18,630