Solution:
Given:
[tex]\begin{gathered} P=\text{ \$}300 \\ T=3years \\ R=20\text{ \%} \end{gathered}[/tex]Using the simple interest formula;
[tex]\begin{gathered} I=\frac{PTR}{100} \\ I=\frac{300\times3\times20}{100} \\ I=\text{ \$}180 \end{gathered}[/tex]Hence, the amount to be paid back altogether is;
[tex]\begin{gathered} A=P+I \\ A=300+180 \\ A=\text{ \$}480 \end{gathered}[/tex]Therefore, the amount to be paid back altogether is $480