CaleenaA56863 CaleenaA56863
  • 30-10-2022
  • Mathematics
contestada

A box of cereal costs $4.99 for 64 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.

Respuesta :

MahiR132913 MahiR132913
  • 30-10-2022
[tex]\begin{gathered} \text{ \$4.99 for 64 oz} \\ Unit\text{ cost=}\frac{\text{ \$4.99}}{\text{64 oz}}\approx\text{ \$}0.08\text{ per oz} \\ \text{The unit cost is \$}0.08\text{ per oz} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Why did England establish the Georgia colony?
baseball card come in packs of a dozen 12 cards matt has 132 baseballcards.how many packs of baseball cards did he buy i need help in proportion
Mr lip stands for Movement- Region- Location- Human environment interaction- Place- ~What are the definitions to those words?
contrast alleles are described as being dominant or recessive what is the difference between a dominant and recessive allele
Factor out a greatest common factor 25x^3+10x^2+5x
6x + y = 4 X - 4y = 19 Solving systems by substitution
what is 143/8 written in mixed numbers
30 is what percent of 64....
How much of Haiti’s forests have been cut down
What was significant about the new habitats Darwin visited?