Let t_0 be the half life of a radioactive element. Radioactive decay is modelled as a negative exponential function. Let A_0 be the initial amount of the sample. The amount A of radioactive element in that sample after t days is given by the formula:
[tex]A=A_0e^{-t/t_0}[/tex]Substitute A_0=100kg, t=15.2 d and t_0=3.8d:
[tex]\begin{gathered} A=(100\operatorname{kg})\times e^{-15.2/3.8} \\ =(100\operatorname{kg})\times e^{-4} \\ =(100\operatorname{kg})\times0.0183156\ldots \\ =1.831563\ldots kg \end{gathered}[/tex]Therefore, the amount of radon-222 that is left from a 100kg sample after 15.2 days is, approximately:
[tex]1.83\operatorname{kg}[/tex]