Respuesta :

The diameter of the circle is 20ft.

So, its radius is

[tex]\begin{gathered} r=\frac{20}{2} \\ =10\text{ ft} \end{gathered}[/tex]

The circumference of the circle is

[tex]\begin{gathered} C=2\pi r \\ =2\times3.14\times10 \\ =62.8\text{ ft} \end{gathered}[/tex]

Hence, the circumference of the circle is C=62.8 ft

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico