Explanation:
If the price of a gallon of gas at five gas stations was $3.72, $3.87, $3.78, $4.09, and $3.99, respectively, the sum of these prices will be:
[tex]3.72\text{ + 3.87 + 3.78 + 4.09 + 3.99 = 19.45}[/tex]
Now, if today each gas station raised its price by $0.08, we have an overall increase of:
[tex]0.08\text{ x 5 = 0.40}[/tex]
Then, the new total price of the 5 gasoline stations with this increase will be
[tex]19.45\text{ + 0.40 = 19.85}[/tex]
Thus, today's mean price of a gallon of gas at the five stations would be:
[tex]\frac{19.85}{5}=3.97[/tex]
We can conclude that the correct answer is:
Answer:$3.97