1. the probability of randomly selecting a female employee is:
[tex]P=\frac{44}{100}=0.44[/tex]
2. Given that the employee is male, the probability that they have less than 4 years of experience is:
[tex]P=(\frac{12}{100})/(\frac{56}{100})=\frac{12}{56}=0.2143[/tex]
3. Given that the employee has between 10 and 14 years of experience, the probability that the employee is female is:
[tex]P=(\frac{13}{100})/(\frac{30}{100})=\frac{13}{30}=0.4333[/tex]
4. Given that the employee has more than 14 years of experience, the probability that the employee is male is:
[tex]P=(\frac{21}{100})/(\frac{35}{100})=\frac{21}{35}=0.6[/tex]
5. Given that they are female the probability of randomly selected an employee with less than 14 years of experience is:
[tex]P=(\frac{30}{100})/(\frac{44}{100})=\frac{30}{44}=0.6818[/tex]