NarvellN720312 NarvellN720312
  • 30-10-2022
  • Mathematics
contestada

10 pack of 2.3 ounce bars at $17.35

Respuesta :

JephthahP27673 JephthahP27673
  • 30-10-2022

10pack------------>$17.35

1 pack-------------->x

using cross multiplication

10/1 = 17.35/x

Solving for x:

x = 17.35/10 = $1.735

Therefore each pack costs $1.735

Answer Link

Otras preguntas

find the number: it only has 2 different digits, but they repeat. the digits appear in the same order in both periods. the sum of the digits is 20. the ones d
How is the water in a saucepan heated by convection?
xp+yp= z Solve for p
Why did Della feel that a gift bought with only $1.87 wasn’t good enough for Jim?
What is the difference between a loyalist and a patriot?
how do you solve 4 p -3 for p =20?
a camper burned a piece of paper to start a campfire. is burning paper a physical or chemical change? why? If you said chemical, what are the reactants and prod
what system is a broad, rugged, elevated feature on the ocean floor that forms a continuous belt that winds around the globe.
Why doesn’t Buddy tell Charley of his plans to visit?
Which part of the earth system contains the air we breathe?
ACCESS MORE