Given: The slant height of the cone is 18 mm.5 mm18 mmWhich is the surface area of the cone?O 907O 1007O 111.57O 1157

Given:
Radius of cone, r=5mm.
Slant height of the cone, l=18mm.
The Surface area of cone formula is,
[tex]A=\pi rl[/tex]Therefore, the surface area of the given cone is,
[tex]\begin{gathered} A=\pi\times5\times18 \\ =90\pi \end{gathered}[/tex]Therefore, the surface area of the given cone is,
[tex]90\pi[/tex]Hence, the lateral surface area of the cone ,
[tex]90\pi[/tex]The total surface area of the cone formula is,
[tex]A=\pi r(l+r)[/tex]Therefore,
[tex]\begin{gathered} A=\pi(5)(5+18)_{} \\ =\pi\times5\times23 \\ =115\pi \end{gathered}[/tex]Therefore, the correct option is D.